Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Miller: Premier powinien zająć stanowisko w sprawie działań Watykanu

dodano 2012-06-22 08:20 w kategorii: Kraj

 

Do: 
Pan Donald Tusk 
Prezes Rady Ministrów 
 
Szanowny Panie Premierze, 
 
W związku z informacjami docierającymi do nas z przygotowań do Konferencji ONZ ws. Zrównoważonego Rozwoju Rio+20 dotyczącymi podjętych przez Watykan starań o wyeliminowanie z porządku obrad punktów dotyczących dostępu do zdrowia reprodukcyjnego i kontroli populacji zwracamy się do Pana Premiera z pytaniem – jakie będzie stanowisko Polski w tej kwestii. 
 
Prawa reprodukcyjne są częścią powszechnych praw człowieka, przysługujących każdemu mieszkańcowi naszej planety, bez względu na płeć, wiek, status społeczny i ekonomiczny, a także miejsce urodzenia. Ich nierespektowanie, w szczególności blokowanie dostępu do zdrowia reprodukcyjnego, nowoczesnych metod planowania rodziny oraz utrudnianie korzystania z możliwości bezpiecznej i legalnej aborcji jest jedną z dramatycznych w skutkach form dyskryminacji kobiet ze względu na płeć. Jest najważniejszą przyczyną zgonów kobiet na świecie. Z powodu braku dostępu do praw i zdrowia reprodukcyjnego oraz z powodu przemocy wobec kobiet, co roku umiera ich więcej niż ginie na skutek konfliktów zbrojnych. Blokowanie przez Stolicę Apostolską, ze względów światopoglądowych dostępu do antykoncepcji poprzez uniemożliwianie stosowania prezerwatyw stało się także, co wielokrotnie już udowadniani, podstawową przyczyną rozwoju epidemii HIV i nasilenia się liczby zachorowań na inne choroby przenoszone drogą płciową, szczególnie w krajach afrykańskich. Naukowcy mówią wręcz o „umierającej z tego powodu Afryce”.
 
Panie Premierze, dokumenty światowych konferencji dotyczących praw kobiet i zwalczania dyskryminacji z powodu płci dobrowolnie i bez wyłączeń podpisane i ratyfikowane przez Polskę, wielokrotnie i mocno potwierdzały, że realizowanie praw kobiet, w tym praw reprodukcyjnych jest zobowiązaniem rządów. Stworzenie możliwości dostępu do ich realizacji jest jednym z warunków zrównoważonego rozwoju, stanowiącego gwarancję poprawy sytuacji ekonomicznej i społecznej połowy ludzkości.
 
Informacje o możliwości zablokowania przez Watykan usunięcia z agendy i dokumentów mającej się rozpocząć 20 czerwca br. kolejnej światowej Konferencji kwestii praw i dostępu do zdrowia reprodukcyjnego zaalarmowały opinię publiczną. 15 czerwca zaprotestowało w tej sprawie brytyjskie Królewski Towarzystwo Naukowe wraz z koalicją naukowców ze 105 akademii naukowych z całego świata. Naukowcy alarmując opinię publiczną o zagrożeniu, którego powodem są jedynie względy religijne i chęć podporządkowania praw ludzi wymogom jednej religii, podkreślają, że „ślepota i nieuwzględnianie dzisiaj kwestii nadmiernego rozrostu populacji oraz galopującej konsumpcji może mieć potencjalnie katastrofalne skutki dla dobrostanu człowieka”.
 
Panie Premierze, sprawa jest ważna i polska opinia publiczna ma prawo do informacji, jak w tej kwestii zachowa się reprezentująca nasz kraj delegacja rządowa. Czy Polska stanie po stronie postępu i praw dla wszystkich, czy wzmocni stanowisko tych, dla których względy ideologiczne są ważniejsze niż zdrowie, pomyślność i rozwój wszystkich ludzi?
 
Dlatego, w przededniu Konferencji zwracam się do Pana z tymi pytaniami i prośbą o pilną na nie odpowiedź.
 
 
Z wyrazami szacunku,
 
 
Leszek Miller
 
 
Warszawa, 19 czerwca 2012 r. 


Komentarze

Wydarzenia

 • Miller: Morawiecki nie jest w stanie ocieplić stosunków na linii Bruksela-Warszawa

  4 godziny temu

  - Mateusz Morawiecki ma umiejętności czarnoksiężnika. Przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że za pomocą PowerPointa można uzdrowić gospodarkę. A tak nie jest. Żeby tak się stało potrzebna jest zmiana polityki a nie polityka - mówi gość Roberta Mazurka w RMF FM, były premier Leszek Miller.czytaj więcej»

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  3 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.